Ocean City Today
https://oceancitytoday.villagesoup.com/p/1741736

Decatur track & field teams finish fourth in two meets

By Managing Editor, Lisa Capitelli | Apr 19, 2018
Photo by: Lisa Capitelli tephen Decatur athletes, from left, sophomore Richard Poist, senior Jack Reimer and sophomore Carter McLendon participate in the 1,600-meter race during Tuesday’s track meet in Berlin.

(April 20, 2018) The Stephen Decatur boys’ and girls’ track & field teams both finished in fourth place during their last two meets.

Eight teams participated in last Wednesday’s meet in Salisbury.

“Overall, I think it was an improvement compared to our previous meets,” Decatur Coach Jody Stigler said. “It ended up getting really cold so the weather didn’t cooperate that well, but I thought we had some pretty good performances.”

James M. Bennett won the girls’ competition with 137.5 points. Wicomico took second with 118.5 points, followed by Parkside (88.5) and Decatur (83).

Lady Seahawks who scored points for the team were: senior Emma Stubblebine (400-meter dash, fourth, 1:11), juniors Dori Krasner (800-meter run, first, 2:45.2; 1,600-meter run, third, 6:17.1), Erica Hicks (800-meter run, fourth, 2:55.7) and Noelle Dennis (pole vault, third, 7 feet), sophomores Mikayla Denault (3,200-meter run, second, 13:29.3), Bridget Buxbaum (high jump, third, 4 feet 6 inches) Ava VanDornick (high jump, fourth, 4 feet 4 inches) and Abbie Baker (pole vault, second, 7 feet 6 inches; triple jump, sixth, 28 feet 2.75 inches), and freshmen Ashley Nauschuetz (300-meter hurdles, sixth, 57.9 seconds) and Jessica Janney (long jump, sixth, 13 feet 11 inches; triple jump, fourth, 29 feet 6.25 inches).

The 3,200-meter relay team of Krasner, Denault, Hicks and sophomore Zehra Mirza came in second place (12:00.7). Dennis, Janney, Stubblebine and freshman Raeghan Flynn took third in the 1,600-meter relay race (5:05.7). Juniors Adriana Serpe and Hailey Ehatt, freshman Jabria Lewis and VanDornick placed fifth in the 800-meter relay event (2:04.1).

James M. Bennett won the boys’ competition with 188 points. Wicomico was runner-up (127.5), followed by Parkside (77) and Decatur (69.5 points).

Athletes who scored points for Decatur were: seniors Tah’Jeem Woodland (400-meter dash, first, 50.7 seconds), Jack Reimer (1,600-meter run, fourth, 5:24.6; 3,200-meter run, third, 11:44.8), Joel Niles (high jump, sixth (tie), 5 feet 2 inches) and Billy Timchula (pole vault, sixth, 8 feet), juniors Daymont Mercer (100-meter dash, sixth (tie), 11.9 seconds) and Thophilius Hobbs (high jump, sixth (tie), 5 feet 2 inches), sophomores Sam Rakowski (800-meter run, third, 2:18.3), George Cheynet (800-meter run, fourth, 2:18.6), Richard Poist (800-meter run, fifth, 2:19; 1,600-meter run, fifth, 5:26.2) and Eric Bontempo (discus, fourth, 101 feet), and freshmen London Drummond (200-meter dash, second, 23.9 seconds; high jump, fifth, 5 feet 4 inches).

Poist, Cheynet, Rakowski and sophomore Matthew Brown won the 3,200-meter relay race (9:18.6).

Mercer, senior Montrel Moore, freshman Gabriel Cousar and sophomore Anterio Collins placed fourth in the 800-meter relay race (1:41.5).

Woodland, Cheynet, Rakowski and freshman Maddox Bunting took sixth in the 1,600-meter relay race (4:11). The 400-meter really team of Moore, Drummond, Mercer and sophomore Antonio Collins came in seventh (52.1 seconds).

On Tuesday, Decatur hosted the six-team meet.

“I think that we are coming along pretty well,” Stigler said. “The weather was pretty rough, so that did have some effect on our performances, but our kids need to get used to that. We were missing a few athletes, so when they return it should be a boost for our team, especially the girls.”

Finishing first through sixth in the girls’ competition were Bennett (199), Wicomico (128), Snow Hill (105.5), Decatur (98.5), Washington (74) and Northampton (13).

Scoring points for Decatur were: Lewis (200-meter dash, eighth, 30.2 seconds), Stubblebine (400-meter dash, fifth, 1:11.9), Janney (400-meter dash, eighth, 1:16.6; long jump, third, 13 feet 1.75 inches; triple jump, first, 28 feet), Mirza (800-meter run, seventh, 3:30.9; 1,600-meter run, seventh, 7:52.9), Denault (1,600-meter run, second, 6:17.5; 3,200-meter run, third, 14:10.2), Flynn (100-meter hurdles, fourth (tie), 19.6 seconds; 300-meter hurdles, fourth, 1:04.9), Serpe (100-meter hurdles, sixth, 19.7 seconds), Buxbaum (high jump, fourth, 4 feet 4 inches), Baker (pole vault, first, 7 feet 6 inches), senior Diamond Rounds (shot put, eighth, 23 feet 5.5 inches), freshman Morgan Davis (300-meter hurdles, fifth, 1:08.8), and sophomores Caela Berrie (high jump, third, 4 feet 6 inches; triple jump, third, 25 feet 4 inches) and Mae Purnell (long jump, fifth, 11 feet 2.75 inches).

The 1,600-meter relay team of Dennis, Flynn, Janney and Stubblebine finished third (5:06.2).

Bennett took top honors in the boys’ competition (167), followed by Snow Hill (149), Wicomico (128.5), Decatur (117), Washington (58) and Northampton (54.5).

Decatur athletes who scored points for the team were: Woodland (100-meter dash, second, 11.5 seconds; 200-meter dash, first, 23 seconds; 400-meter dash, first, 50.8 seconds), Mercer (200-meter dash, fourth, 24.9 seconds), Bunting (400-meter dash, eighth, 1:02.5), Poist (800-meter run, third, 2:24), Reimer (1,600-meter run, fifth, 5:33; 3,200-meter run, sixth, 12:03.2), Poist (1,600-meter run, seventh, 5:40.9), Cheynet (3,200-meter run, second, 11:22.9), Rakowski (300-meter hurdles, fourth (tie), 48.7 seconds), sophomores Nathaniel Bradford (400-meter dash, seventh, 1:02.1), Carter McLendon (1,600-meter run, sixth, 5:38.2), Drummond (high jump, fifth, 5 feet 2 inches; long jump, eighth, 16 feet 9 inches), Bontempo (shot put, eighth, 33 feet 1 inch; discus, second, 117 feet),  freshmen Liam Foley (3,200-meter run, eighth, 12:34.2) and Kyler Stubblebine (110-meter hurdles, fifth, 20.2 seconds) and senior Spencer Carbaugh (high jump, fourth, 5 feet 4 inches).

Rakowski, Cheynet Woodland and Moore came in second in the 1,600-meter relay race (3:46.6). Rakowski, Cheynet, Poist and Brown finished third in the 3,200-meter relay race (9:34.2).

Moore, Cousar, Mercer and Antonio Collins took third in the 400-meter relay event (47.5 seconds).

Moore, Drummond, Mercer and Anterio Collins crossed the finish line fourth in the 800-meter relay race (1:43.8).

The next track meet is Tuesday at 4 p.m. in Berlin.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.